کاربرد شیر انبساط در سیستم های سردخانه
    
تعداد بازدید: 2859
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1398/1/31

یکی از 4 قسمت اصلی و جدایی ناپذیر سیستم سردخانه و تبرید شیر انبساط یا اکسپشن ولو است. 

شیر انبساط :
یکی از 4 قسمت اصلی و جدایی ناپذیر سیستم سردخانه و تبرید شیر انبساط یا اکسپشن ولو است. اکسپنشن ولو به عنوان یک شیر اتوماتیک در مسیر حرکت مبرد قبل از اواپراتور نصب می گردد و با ایجاد افت فشار باعث تبخیر مبرد می شود و گاز مبرد را به درون اواپراتور اسپری و تولید سرما می کند.
وظیفه شیر انبساط :
شیر انبساط به طور کلی به سه دسته اصلی لوله موئین، شیر انبساط ترمواستاتیک و شیر انبساط الکترنیکی تقسیم بندی می شوند که هر کدام بنا به کاربرد و ظرفیت سردخانه و چیلر مورد استفاده قرار می گیرند.
شیر انبساط ترمواستاتیک چیست؟
پرکاربردترین نوع اکسپنشن ولو در سردخانه و تهویه مطبوع، شیر انبساط ترمواستاتیک است که مبنای کاری آن بر اساس بار اواپراتور و به این شکل است که در صورت افزایش بار در اواپراتور، شیر انبساط ترمواستاتیکی به میزان مورد نیاز باز شده و اجازه عبور مبرد بیشتر را به اواپراتور می دهد و در هنگام کاهش بار، شیر بسته شده و عبور مبرد را کاملا قطع می کند. برخلاف برخی از باور ها شیر انبساط عامل کنترل دمای اواپراتور نمی باشد و در اصل با استفاده از دمای سوپرهیتی که در خروجی اواپراتور وجود دارد میزان مبرد در اواپراتور را کنترل می کند. علاوه بر عمر بیشتر، کم هزینه بودن و سادگی در تعمیر شیر انبساط ترموستاتیک نسبت به اکسپنشن ولو الکترونیک، این شیر ها از برگشت مبرد به کمپرسور جلوگیری می کنند و به همین دلیل گزینه خوبی برای محافظت از کمپرسور می باشند.

شیر انبساط ترمو استاتیک در سه نوع زیر موجود است:
• شیر انبساط ترمواستاتیک با سوزن تعویضی: مناسب برای بازه دمای -60 تا +50 و توان 0.5 تا 1890 کیلووات
• شیر انبساط ترمواستاتیک سوزن ثابت: مناسب برای محصولات پک شده مانند سیستم تبرید یخچال خانگی، و قاب استفاده در ظرفیت 0.5 تا 245 کیلووات
• شیر انبساط با نازل تزریقی: مناسب در سیستم تبرید دو مرحله ای و اینتر کلور

شیر انبساط الکترونیک چیست؟
گسترش تکنولوژی و همچنین نیاز به اندازه گیری دقیق، موجب طراحی و ساخت مدل جدید تری از اکسپشن ولو ها به نام شیر انبساط الکترونیک شده که علاو بر دقت و سرعت بالا، باعث سهولت در فرایند خنک کاری و افزایش راندامان سردخانه می شود.
در شیر انبساط الکترونیکی، عمل کنترل میزان ورود مبرد به اواپراتور، طبق سینگال های دریافتی از یک کنترولر الکترونیکی به صورت مستقیم انجام می پذیرد. سیگنال ورودی به شیر انبساط به یک استپ موتور کوچک وارد می شود و توسط آن شیر به اندازه مورد نیاز باز و بسته می شود. استپ موتور مورد استفاده در شیر انبساط الکترونیکی تا چند صد گام در ثانیه توانایی پیش روی دارد و در بازه ظرفیت 3000 تا 6000 گام توانایی انجام عملکرد را دارا می باشد.
امروزه بنا به نیاز بازار، کمپانی های بزرگی از جمله کستل ، آلکو و دانفوس به عنوان پیشرو ترین صنایع در طراحی و تولید شیر انبساط الکترونیکی فعالیت می کنند.

لوله مویین چیست و چگونه کار می کند؟
لوله مویین را می توان ساده ترین نوع کنترل کننده مبرد در اواپراتور نامید که به جای شیر انبساط (expansion valve) در ورودی اواپراتور قرار می گیرد و به دلیل تغیر قطر لوله، موجب افت فشار و تبخیر مبرد مایع و تبدیل آن به گاز مبرد می شود. کاربرد لوله مویین بیشتر در کاربرد های سبک و ظرفیت های پایین مانند یخچال خانگی و فریزر خانگی می باشد و لازم به ذکر است که لازم است در هنگام نصب لوله مویین به طول و قطر لوله بسته به نوع گاز مبرد، توان کمپرسور تبرید و ظرفیت تولید سرما در یخچال دقت گردد و به دلیل عدم تنظیم پذیری در لوله مویین در صورت انتخاب اشتباه و همچنین تغییر اجزای دیگر سیستم تبرید نیاز است که لوله مویین قبلی از سیستم خارج شده و یک عدد جدید نصب گردد.

 

از   3   رای
7.62

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.