مقاومت ساندویچ پانل ها در برابر زلزله
سه شنبه 21 اردیبهشت 1400
    
بازدید: 1561
    

 

زلزله در واقع آزاد شدن انرژی درونی زمین می باشد که به علت گسیختگی در گسل های روی پوسته به وجود می آید و یکی از ویرانگرترین وقایع طبیعی می باشد که هنوز انسان نتوانسته بطور کامل خود را در برابر خطرات آن ایمن کند.همانطور که می دانید کشور ما ایران نیز روی کمربند زلزه واقع شده و متاسفانه هرساله اخبار وقوع زلزله در یکی از مناطق ایران زیاد به گوش ما می خورد. خسارات جانی و مالی که زلزه به همراه دارد گاهی اوقات غیر قابل جبران است.
با توجه به غیر قابل پیش بینی بودن زلزله و اینکه زلزله در زمان بسیار کمی که گاهی اوقات به کمتر از یک دقیقه می رسد می تواند خسارات عظیمی وارد کند پس توجه به ایمن سازی ساختمان و پیشگیری از وقوع این خطرات بسیار لازم است.


نقش ساندویچ پانل در کاهش خطرات زلزله:
ساندویچ پانل ها ابزاری نوین جهت ساخت ساختمان می باشد که از سه لایه تشکیل شده است. در دو طرف ساندوچ پانل ها ورق های فلزی از جنس آلومینیوم، آلوزینک و گالوانیزه وجود دارد و در بین این دو ورق فلزی یک لایه عایق از جنس پلی اورتان، پلی استایرن، پشم سنگ و پشم شیشه قرار می گیرد. وجود این لایه عایق باعث می شود ساندویچ پانل ها در برابر صدا، رطوبت و حرارت عایق باشد.

اندویچ-پانل-در-کاهش-خطرات-زلزله
استفاده از ساندویچ پانل ها در ساختمان ها مزایای بسیاری دارد که در ادامه به ذکر مزایایی می پردازیم که در کاهش خطرات زلزله مفید است:

• مقاومت بالای ساندویچ پانل در برابر فشار های ناشی از زلزله
ساندویچ پانل ها در برابر انواع ضربه مقاومت بالایی دارند و استفاده از آن ها در دیوار ها و سقف باعث می شود که در برابر ضربه ها و فشار های ناشی از زلزله مقاومت خوبی داشته باشند و آسیب کمتری وارد کنند.
در واقع اگر مراحل نصب ساندویچ پانل ها به صورت کامل و به درستی انجام گیرد می توان گفت که مقاومت ساندویچ پانل ها در برابر ضربه در مقایسه با دیگر مصالح ساختمانی بسیار بیشتر است.در اثر وقوع زلزله و وارد آمدن فشار یا ضربه، ساندویچ پانل ها مقاومت خوبی از خود نشان می دهند.

• یکپارچگی و نشکن بودن ساندویچ پانل ها
یکی دیگر از ویژگی های ساندویچ پانل ها که باعث می شود خطرات ناشی از زلزله کاهش یابد یکپارچگی دیوار های ساخته شده با ساندویچ پانل می باشد. بر خلاف دیوار های آجری یا سیمانی که در برابر زلزله امکان ریزش و شکستگی دارند ساندویچ پانل ها یکپارچه هستند. ساندویچ پانل ها ظاهری یکپارچه دارند که باعث می شود در برابر زلزله نشکنند و خرد نشوند و خطرات ریزش ساختمان های سنتی را به شدت کاهش می دهد.

• وزن کم ساندویچ پانل های دیواری که باعث سبک سازی ساختمان می شود
ساندویچ پانل ها ابزاری سبک هستند و خانه های ساخته شده با ساندویچ پانل در مقایسه با خانه هایی که با استفاده از مصالح سنتی مثل آجر و سیمان ساخته شده اند حدودا تا 50 برابر سبک تر هستند. این ویژگی باعث می شود که این ساختمان ها در برابر زلزله مقاومت خوبی داشته باشند و اصطلاحاً دیرتر بریزند.

در واقع وزن پایین سازه های ساخته شده با ساندویچ پانل یک عامل اساسی برای کاهش خطرات زلزله می باشد که در کشورهای زلزله خیز بسیار به این موضوع توجه می شود. استفاده از ساندویچ پانل ها به خصوص در سقف و دیوار ها نقش پررنگی در سبکسازی ساختمان و مقابله با خطرات ناشی از زلزله دارد.

• انعطاف پذیری ساندویچ پانل ها
ساندویچ پانل ها ساختاری انعطاف پذیر دارند و در برابر تکان های ناشی از زلزله به خوبی مقاومت کرده و این فشار ها را دفع می کنند. در واقع ساندویچ پانل ها در برابر فشار ها و لرزش های ناشی از زلزله به جای ریزش و یا شکستن در نهایت خم می شوند و این فشار ها را به خوبی تحمل می کنند.

 

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.