معرفی فوم PUR و PIR در ساندویچ پانل
    
تعداد بازدید: 1125
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1397/12/5

پلی يورتان (PUR) شناخته شده ترين عايق حرارتي به كار رفته در ساخت ساندويچ پانل است كه از تركيب پلیول، ایزوسیانات، گاز پف زا و در صورت نياز انواع كاتاليست ها به دست مي آيد.

فوم PUR و PIR در ساندویچ پانل:
پلی يورتان (PUR) شناخته شده ترين عايق حرارتي به كار رفته در ساخت ساندويچ پانل است كه از تركيب پلیول، ایزوسیانات، گاز پف زا و در صورت نياز انواع كاتاليست ها به دست مي آيد.
از حدود ۵۰ سال قبل تا به امروز، پلي يورتان قابل اطمینان ترین عامل عایق حرارتي در ساخت ساندويچ پانل مي باشد كه علاوه بر اين مزيت بسيار مهم، مي توان به ساير مزاياي آن از قبيل جذب رطوبت بسيار پايين و نيز عدم جذب باكتري و لانه گزيني هرگونه از حشرات نيز اشاره كرد.فاكتور عايق حرارتي اين محصول باعث صرفه جویی تا حدود ۴۰٪ در هزینه هاي رو به رشد انرژي مصرفي در تامين گرمایش و سرمايش سازه ها شده است.سرمایه گذاران همیشه انتظار حداكثر كارايي و در عين حال حداقل هزينه را دارندو پلی یورتان بهترین گزينه برآورده كننده اين انتظار است.
يك ساختار مولكولي جديد در فوم، PIR مي باشد كه از واكنش مولكول ايزوسيانات (يكي از اركان اصلي تشكيل فوم) با يك مولكول ايزوسيانات ديگر مشابه به خود و سپس واكنش با مولكول پليول تشكيل مي شود.اين امر موجب بوجود آمدن يك ساختار مقاومتر در برابر اشتعال در مقايسه با سيستم فوم پلي يورتان متداول گشته است.
مقادیر بالای ایزوسیانات و افزودنی های مقاوم در برابر اشتعال، درسيستم فومPIRنقش تعیین کننده ای دارند.به عنوان مثال، در تست هاي انجام شده بر روي فوم هاي با ضخامت مشخص، مدت زمان بحراني مقاومت اين فوم در برابر آتش به بیش از ۳۰ دقیقه افزايش يافته است.ساختار فوم PIR تشكيل شده از زنجيره هاي ايزوسيانورات، از واكنش سه مولكول ايزوسيانات با يكديگر شكل مي گيرد.
به طور کلی، اولین واکنش در فرمولاسیونPIR،‌ واکنش ايزوسيانات با آب و پلیول است.سپس گروه های ايزوسيانات آزاد با یکدیگر واکنش داده و شكل گيري صورت مي پذيرد.اين ساختار پليمري متشكل از پيوندهاي سه بعدي متقابل بسيار زياد به دليل همين ساختار تشكيل شده از مولكول هاي ايزوسيانورات و باند هاي شيميايي قوي، داراي انرژي زيادي است.در حقيقت، هر چه محتواي آروماتيك در ساختار ماده بيشتر باشد، مقاومت آن ماده در برابر اشتعال نيز بيشتر خواهد بود كه اين موضوع از منظر صنعت شيمي آلي كاملا واضح و مشخص مي باشد.
دمای مورد نیاز برای جدا شدن باندهاي اتصالي مولكول هاي ایزوسیانورات از يكديگربیش از ۲۵۰ درجه سانتیگراد بوده و این موضوع به روشني بيانگر دلیل انتخاب فوم PIR به عنوان يك راه حل مناسب براي مصارفي است كه مستلزم مقاومت بالا در برابر حرارت و اشتعال مي باشند.
از خصوصیات ساندویچ پانل PIR می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
1. PIR استانداردهای B2 و B1 را برای خطر آتش سوزی می گذراند.
2. PIR در هنگام سوختن ایجاد قطره های شعله ور و یا ذرات شعله ور ننموده و باعث گسترش آتش نمی گردد.
3. دمای اولیه مورد نیاز برای شعله ور شدن PIR بالاتر از PUR می‌باشد . PIR پس از تماس با شعله مستقیم با تاخبر بسیاری مشتعل می گردد در حالیکه EPS یا سایر عایق های آلی بسیار زودتر مشتعل می شوند. PIR پس از اشتعال، با کناربردن شعله مستقیم بلافاصله خاموش می گردد و نتیجتاً باعث گسترش آتش نمی گردد.

 

از   0   رای
0

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.