کاربرد پروفیل ها
    
تعداد بازدید: 1424
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1398/1/26

تجهیزاتی هستند که در ساخت در و پنجره و لوله استفاده می شوند . برای مثال پروفیل (Profile) درب برای قسمت چسبیده و اتصال پانل به یکدیگر به کار می رود .

کاربرد پروفیل:
تجهیزاتی هستند که در ساخت در و پنجره و لوله استفاده می شوند . برای مثال پروفیل (Profile) درب برای قسمت چسبیده و اتصال پانل به یکدیگر به کار می رود .
پروفیل باز ( مقاطع u ,z ) (Profile) : پروفیلهای باز با بعد و ضخامت متنوع تولید می شوند . پروفیلهای باز مورد مصرف مصالح ساختمانی برای چارچوب درب از جنس چوب ، ام دی اف و قاب اطراف پنجره روی نمای بیرون ساختمان است . (Profile) پروفیل های باز با مقطع Z جهت سقف سالنهای بزرگ مانند سوله ، سالن ورزشی ، انبار و پارکینگ کاربردهای زیادی دارند.
انواع پروفیل:
پروفیل به صورت کلی دو نوع ساختمانی و صنعتی دارد، پروفیل‌های ساختمانی پروفیل‌هایی هستند که در صنعت ساختمان سازی استفاده می شوند مثل در و پنجره‌های آلومینیومی و... حال آنکه پروفیل‌های صنعتی محصولاتی هستند که در صنایع گوناگون به عنوان قطعات و متعلقات صنعتی کاربرد دارند این صنایع عبارتند از صنعت خودروسازی، نظامی و... .
فرآیند تولید:
1. مواد اولیه: مواد اولیه مصرفی بیشتر کارخانه ها پیش از آنکه فولاد مبارکه شروع به کارکند از کشورهای اروپایی و ژاپن تهیه می شد اما اکنون بخش عمده ای از مواد اولیه را فولاد مبارکه فراهم کرده و بخشی را نیز از کشورهای آسیای میانه، برزیل، اروپا و اروپای شرقی تامین می کنند.
ترکیبات شیمیایی ورق مصرفی لازم است خاص باشد وطبیعتاً باید خواص مکانیکی مناسبی نیز داشته باشد تا در زمان تولید برای سازنده و در آخر برای مصرف کننده مسئله ومشکلی پیش نیاید . ورق مصرفی دارای استاندارد ST37.2 و یا JIS G 3131 یا G 3132 می باشد و شامل ترکیبات شیمیایی (سیلیس با 35/0، کربن با 3/0 تا 1/0، گوگرد 04/0، فسفر 04/0، منگنز 5/0) است و برای اینچنین تولیداتی پیشنهاد و استفاده می شود بجز در موارد خاص. ورق فولادی بعد از اینکه به کارخانه وارد شود وزن آن را می سنجند و بر اساس مشخصات ابعادی و کاربرد آنها در بخشهای متفاوت ، انبار می شوند تا زمانی که وارد فرآیند تولید شوند.


2. برش کلاف به نوار: کلاف هایی که خریداری شده اند دستگاه های برش آنها را به نوارهایی با عرض مشخص برش می دهند. دستگاههای برش بر اساس سفارش و نحوۀ بکارگیری دارای بخشهای متفاوتی است که بعضی از آنها تمام اتوماتیک و بعضی نیمه اتوماتیک هستند.به طور معمول دستگاه برش از قسمتهای ذخیره کلاف، میز حمل کننده، ضربه گیر، کلاف گیر، و سیستم بازکننده طوقه های کلاف، سیستم کنترل کننده کناره برای تنظیم بهتر ، صاف کننده ورق، گیوتین و قرقره های هدایت ورق، غلتک های تغذیه ورق، قسمت اصلی برش، غلتک های جداکننده نوارهای بریده شده، نگاه دارندۀ نوارها و در آخر نوار جمع کن تشکیل می شود.
بعد از اینکه کلاف روی کلافگیر که خود نیز حرکت گردشی دارد قرار بگیرد کلافگیر می چرخد و بعد از بازشدن طوق ها سر ورق زیر غلتکهای صاف کننده فرستاده می شود. این کارموچب می شود که ورق صاف و تخت در جای خود قرار گیرد. به وسیله گیوتین سر ورق برش داده شده تا برای جوشکاری در بخشهای بعدی مسئله ای پیش نیاید.سپس ورق به وسیله غلتک های تغذیه به سمت دو عدد شافت اصلی که دارای محرک بوده و بر روی آن تیغه هایی فولادی قرار دارد که عملیات حرارتی بر روی آنها انجام می گیرد و سختی آن بین (61-59) راکول می رسد و فاصله آنها متناسب با عرض نوارهای مورد نیاز تنظیم می شود به حرکت در می آید. وقتی ورق از بین تیغه ها عبور می کند عمل برش انجام می شود.
ورق به سمت جلو در حرکت است و به دلیل اینکه نوارهای بریده شده با دقت به جلو هدایت شوند از روی دو عدد شافت جداکننده که برروی آنها تیغه های کوچکی تعبیه شده است عبور داده می شوند تا سرانجام سر اولیه نوارهای برش خورده و در گیره مخصوصی درگیر شود که در داخل نوار جمع کن قرار دارد وبه وسیله سیستم هیدرولیک قطر نوار جمع کن را چند سانتیمتر باز می کند .
این کار از یک سمت موجب جمع شدن دو لبه گیره و گرفتن سر نوارها می شود و از سمت دیگر در انتهای زمان تخلیه نوارها با عمل جمع شدن نوارگیر، درونی ترین لایه ورقها جدا می شود و به راحتی می توان نوارها را به خارج هدایت کرد و این کار به وسیله میز متحرک و صفحه ای که در سمت محور اصلی حرکت می نماید انجام می شود. از این پس ورق به وسیله نوار جمع کن کشیده می شود و این کار تا تمام شدن کل طول کلاف ادامه می یابد. در انتهای این مرحله دسته بندی نوارها انجام می گیرد و به بخشهای مختلف خطوط تولید منتقل می شود.


3. تولید لوله و پروفیل: قوطی و پروفیل را به دو روش مستقیم و غیرمستقیم می توان ساخت. روش که انتخاب می شود به طراحی امکانات ماشین وابسته است. پروفیل بازبه طور معمول به روش مستقیم ساخته می شود. دستگاه های تولید لوله و پروفیل معمولاً از بخشهای تغذیه نوار، گیوتین، قسمت جوش سر و ته نوار، انباره، فرمینگ (که از دو بخش شکل دهندۀ اولیه و شکل دهندۀ نهایی ساختخ شده)، بخش جوش دو لبه پروفیل، براده برداری، سردکن، سایزینگ با تعداد 4 تا 6 دروازه – خمش و پیچش گیر برش (اره) خودکار ، شتاب دهنده و در آخرمیز تخلیه متشکل شده است.باتوجه به این که دستگاه برای تولید چه محصولاتی طراحی شده و از چه طریقی تولید شده باشد قسمت های مذکور با تغییرات اندکی از لحاظ تعداد و اندازه ساخته می شود.

موارد مصرف پروفیل:
1. بخش عظیم پروفیل ها (Profile) برای ساخت در و پنجره های آهنی استفاده می شوند . پروفیل ها (Profile) در گروه های ا تا ۷ ( از لحاظ اندازه و مشخصات) تقسیم بندی می شوند و برای ساخت پنجره و چارچوب آن استفاده می شوند.
2. انواع پروفیلها (Profile) به شکل مربع و مستطیل با مقاطع کوچک به جای نرده فلزی برای در و پنجره منازل ، کنار راه پله ها و همچنین نرده کشی اطراف دیوارها و زمینهای حصارکشی شده و نرده پیاده رو و خیابان به کار می روند.
3. در صنعت خودروسازی از انواع پروفیلها مانند پروفیل های قوطی مربعی و مربعی مستطیلی استفاده می شود.
4. پروفیل (Profile) قوطی مربعی در ساخت پایه میز و صندلی و همچنین برای پوشش سقف استفاده می شود .
5. پروفیلهای به شکل z در انواع سوله ها به کار میروند.
6. پروفیلهای نبشی و ناودانی در روش نورد سرد تولید میشوند .

از   1   رای
1

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.