اواپراتور سیستم های سردخانه ای
    
تعداد بازدید: 2503
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1398/1/28

اواپراتور از تجهیزات مهم سیستم های سردخانه و تهویه مطبوع هستند که برای تبادل حرارت در چرخه تبرید مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اواپراتور:


اواپراتور از تجهیزات مهم سیستم های سردخانه و تهویه مطبوع هستند که برای تبادل حرارت در چرخه تبرید مورد استفاده قرار می‌گیرند. اواپراتور تجهیزی است که در یک چرخه، مایع مبرد را تبدیل به گاز می‌کند و محیط اطراف اعم از هوا یا مایع را سرد می‌کند.
اواپراتور قعطه ای برای سرما سازی در یخچال می باشد و هر موقع متوجه شدید یخچال سرما ندارد یا خنک نمی کند بی شک بی ارتباط با اواپراتور نیست. اواپراتور از لوله های مارپیچی ساخته شده است که سطوح انتقال حرارت می باشد که در داخل آن مایع مبرد یا گاز جریان دارد و همین امر موجب سرمازایی می شود. اواپراتور در اشکال و اندازه های مختلف نسبت به اندازه و سایز یخچال فریزر و ساید بای ساید های نوفراست ساخته می شود.
گاز یا مبرد بعد از لوله موئی وارد اواپراتور می شود. درواقع گاز از حالت مایع در لوله موئی به حالت بخار داخل اواپراتور تبدیل می شود. و فشار گاز در اواپراتور به تدریج پایین می آید و فشار کم آن درجه جوش مبرد را پایین می آورد و گاز مایع را به راحتی بخار می کند که با این عمل مقداری زیاد حرارت از محیط اطراف جذب می کند که فضای اطراف را سرد می کند و گاز از طریق لوله مکش که قطر آن بزرگتر است به کمپرسور باز می گردد.
چهار مدل اواپراتور وجود دارد که شامل : صفحه ای، قفسه ای، لوله ای، رادیاتوری و پره دار می باشد.
اواپراتور کویلی پره دار دارای لوله های مسی به صورت کویل هست که گاز مبرد از درون آن عبور می‌کند. پره دار کردن اواپراتور با هدف افزایش انتقال حرارت بین محیط و گاز مبرد انجام می‌گیرد. معمولا تعداد پره‌های (فین‌های) این نوع از اواپراتور از 7 تا 14 پره در هر اینچ است. کندانسینگ یونیت در بیرون ساختمان و اواپراتور در داخل محیط مورد نظر برای سرمایش مانند سردخانه نصب می‌شود. در شکل زیر اواپراتور کویلی پره دار نشان داده شده است. اواپراتور کویلی بدون پره که اواپراتور صفحه ای نیز خوانده می‌شود سیستمی است که انتقال حرارت در آن بدون پره و به صورت جریان طبیعی انجام می‌گیرد. از این اواپراتور معمولا در دستگاه سرد کننده خانگی مانند یخچال و فریزر و همچنین چیلر استفاده می‌شود. اواپراتور صفحه ای در زیر نشان داده شده است.


محاسبه و انتخاب اواپراتور:
برای محاسبه و انتخاب اواپراتور دو عامل را در نظر می‌گیریم. اول، بار سرمایشی سردخانه و مواد درون آن که باید برابر ظرفیت سرمایشی اواپراتور باشد و دوم، اختلاف دمای کویل اواپراتور با دمای داخل سردخانه که مرتبط با کیفیت آب و هوای منطقه است.

علت یخ زدن و تشکیل برفک در اواپراتور:
1. خرابی لاستیک در یخچال فریزر
2. باز بودن بیش از حد در یخچال
3. خرابی قعطات دیفراست

روش های برفک زادیی:
رایج ترین روش برفک زدایی اواپراتور یخچال، برفک زدایی الکتریکی می باشد. که در این روش ذوب کردن یخ ها به وسیله المنت(هیتر) انجام می گردد. که المنت پشت اواپراتور یا زیر اواپراتور نصب می گردد که فرمان به المنت توسط تایمر دیفراست یا بُرد می باشد.

اواپراتور سردخانه :
هر سیستم سرد سازی در سردخانه ، تونل انجماد و غیره از چهار بخش اصلی شامل یونیت کندانسور و یونیت اواپراتور ، کمپرسور وشیر انبساط تشکیل میشود. وظیفه اواپراتور تونل انجماد ، سردخانه و... که در محیط داخل سردخانه نصب میشود ، این است که توسط مبرد، گرم را از محیط داخل گرفته و به بیرون منتقل میکند تا همواره دمای داخل سردخانه را در دمای مورد نظر ثابت نگه دارد. اواپراتور زیر صفر شامل بدنه فلزی با پوشش ضد خوردگی ، مجموعه موتور و فن ، کویل های فین دار ، تجهیزات برفک زدایی ، سیستم کنترلی است.

 

اواپراتور سردخانه

از   1   رای
6

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.