کاربرد کندانسورها در سیستم تبرید
    
تعداد بازدید: 1290
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1398/2/7

کندانسورها یا دستگاهای تقطیر کننده ماده مبرد ، بعد از کمپرسور قرار گرفته و گاز مبرد پس از ورود به این دستگاه تبادل حرارت کرده و تقطیر می گردد. 

کاربرد کندانسورها در سیستم تبرید:
کندانسورها یا دستگاهای تقطیر کننده ماده مبرد ، بعد از کمپرسور قرار گرفته و گاز مبرد پس از ورود به این دستگاه تبادل حرارت کرده و تقطیر می گردد . کندانسورها به سه دسته تقسیم بندی می شوند :
1. کندانسور آبی
2. کندانسورهوایی
3. کندانسور تبخیری

کندانسور های آبی : کندانسور آبی توسط آب ارسالی از برج خنک کن گاز مبرد را تقطیر می کند. کندانسوورهای آبی از نظر ساختار به سه گروه زیر تقسیم می شوند :
1.1 کندانسور آبی پوسته و کویل:
این کندانسور از یکمحفظه استوانه ای شکل که داخل آن یککویل مسی قرار دارد تشکیل شده است. آب سرد از داخل کویل عبور می کند وماده مبرد در فضای پوسته جاری است . گاز گرم داخل پوسته از طریق سطح کویل مسی گرمای خود را به آب منتقل می کند.
1.2 کندانسور آبی پوسته و لوله:
این کندانسور از یکمحفظه استوانه ای شکل که داخل آن یکسری لوله های افقی به موازات هم نصب شده اند ، تشکیل شده است . در این نوع کندانسور ، گاز داغ مبرد در فضای پوسته جریان دارد و آب سرد از داخل لوله ها عبور می کند . برخی از اینگونه کندانسورها دارای لوله های ساده و صاف و برخی دیگر برای افزایش سطح تبادل حرارت دارای لوله های فین دار هستند.
1.3 کندانسور آبی دو لوله ای:
این نوع از کندانسور های آبی از دو لوله متداخل هم مرکز تشکیل می شود که در یکی از لوله ها گاز داغ و در لوله دیگر آب جریان پیدا می کند.
کندانسور خنک شونده هوایی: در سال های اخیر استفاده از کندانسورهای هوایی در سیستم های تهویه مطبوع متوسط و کوچک به شدت افزایش یافته است. مهم ترین دلیل این استقبال احتمالاً این است که این نوع کندانسورها به تعمیر و نگهداری زیادی نیاز ندارند.
این عامل معمولاً عوامل دیگری مانند هزینه برق مصرفی، دوام و عمر کمپرسور و بازده سیستم را دست کم در نظر بسیاری از
صاحب خانه ها و خریداران سیستم تهویه مطبوع کوچک تحت الشعاع قرار می دهد. بیشتر واحدهایی که توان آنها از 10 hp کمتر است با هوا خنک می شوند. در واحدهای تا 20hp استفاده از دستگاه های خنک شونده با هوا معمول است و در واحدهای خیلی بزرگ مجهز به کندانسورهای خنک شونده با هوا را برای آب و هوای بیابانی به کار برده اند.
کندانسورهای هوایی به دو دسته تقسیم می شوند:
1. کندانسور هوایی با جریان طبیعی
2. کندانسور هوایی با جریان اجباری
کندانسورهای هوایی با جریان طبیعی در دو نوع صفحه و لوله و یا میله و لوله ساخته می شوند. کندانسور میله و لوله از یک لوله مارپیچ مسی یا فولادی ساخته می شود که بر روی آن تعداد زیادی میله جوش داده شده است تا باعث افزایش میزان انتقال گرما ازکندانسور شود. در کندانسورهای هوایی با جریان هوایی اجباری لوله های مسی از بین تعداد زیادی پره آلومینیومی عبور می کند تا سطح تبادل گرما را به مقدار قابل توجه ای افزایش دهد. همچنین از یک یا چند فن برای به گردش درآوردن هوا استفاده می شود.
کندانسور تبخیری: کندانسور تبخیری تلفیقی از کندانسور هوایی، کندانسور آبی و برج خنک کن می باشد. طرز کار کندانسور تبخیری طی 4 مرحله به شرح زیر می باشد:
1. بخار متراکم و داغ ماده سرمازا از کمپرسور وارد کویل داخل کندانسور تبخیری شده و گرمای آن به آبی که بر روی کویل پاشیده می شود انتقال می یابد. در این حالت کویل دائماً با پاشش آب خیس نگه داشته می شود.
2. بخشی از آب با گرمای ماده سرمازا تبخیر می شود و گرمای نهان تبخیر بسیار بالای آب اثر سرمایشی و تقطیر مناسبی ایجاد می کند و بخش کوچکی از آب بخار شده را سرد و مایع می کند.
3. آب تبخیر نشده با جذب گرما از ماده سرمازا گرم می شود و بنابراین اگر مطابق مرحله بعدی خنک نمی شد از لحاظ ایجاد سرمایش بیشتر دیگر قابل استفاده نبود.
4. هوا از لا به لای ذرات آب در حال ریزش از شیپوره پاشش آب عبور می کند و با تبخیر بخشی از آب سرمایش مناسبی ایجاد می کند در صورتی که بادزن و شیپوره های پاشش آب خوب کار کنند آب در مقایسه با دمای مرطوب هوای خروجی چند درجه خنک تر می شود. در حدود 5% آب در گردش تبخیر می شود و این کمبود به وسیله یک شیر شناور تأمین و وارد مخزن می شود. تبخیر بخشی از آب، غلظت نمک را در آب باقیمانده بالا می برد و بنابراین تصفیه و نمک زدایی آب ضروری است. اگر سر ریز کوچک و با ریزش مدوام تعبیه شود، غلظت نمک در آب مخزن بالا نخواهد رفت. کندانسور تبخیری به صورت واحدهای تکی برای ظرفیت های تا 100 تن سردسازی ساخته می شود و اگر ظرفیت بالاتری مورد نیاز باشد از چند واحد استفاده می شود.
اما این نوع کندانسور را بیشتر برای واحدهای 10 تا 50 تن بکار می برند. استفاده از این نوع کندانسور در مواردی ضرورت پیدا می کند که آب کمیاب یا گران قیمت باشد، دفع آب زاید مشکل ایجاد کند یا استفاده از برج خنک کن عملی نباشد. کندانسور تبخیری فضای اندکی اشغال می کند زیرا کندانسور ماده سرمازا و تجهیزات خنک کننده آب با هم تلفیق شده و در یک محفظه جای گرفته اند.

 

 

از   0   رای
0

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.