تعیین دمای ساندویچ پانل در گرما و سرما
سه شنبه 21 اردیبهشت 1400
    
بازدید: 1636
    

ساندویچ پانل از جمله مصالح ساختمانی پرکاربرد هستند که در دیواره و سقف سازه ها قابل استفاده هستند. با توجه به مزایایی که این مصالح دارند امروزه به وفور از آن ها استفاده می شود. ساندویچ پانل از چند لایه تشکیل شده است که هر کدام از لایه ها دارای خواص منحصر به فردی هستند و باعث می شوند تا در کنار هم تعداد زیادی مزایا را به همراه داشته باشند. یکی از مهم ترین مزایایی که این نوع مصالح دارند، عایق بودن آن ها از نظر حرارت و رطوبت است. از این رو برای اقلیم های گرم و مرطوب بسیار مناسب هستند.

تغییرات دمایی داخلی ساندویچ پانل ها
انواع مختلفی از ساندویچ پانل وجود دارد که می تواند در دماهای مختلفی دوام آورد. پانل های پلاستیکی از 40 تا 80 درجه سانتی گراد و نوع عایق پشم راک از 0 تا 100 درجه سانتی گراد می تواند دوام بیاورد. از این رو در برابر حریق نیز مقاومت بالایی دارند.
در انواع ساندویچ پانل ها مواد مختلفی مانند پشم شیشه، پشم سنگ و … وجود دارد. این مواد سبب می شوند تا حرارت بیرون که از طریق فلز به راحتی منتقل می شود، در بین لایه های عایق بین دو لایه فلز حرکت نکند و تغییرات حرارتی از دو سمت دیوار یا سقف انجام نگیرد. از این رو تغییرات دمایی حداقل و حداکثر در داخل ساندویچ پانل بسیار کم است و این عامل سبب می شود تا دمای محیط داخلی نیز تغییرات چندانی نداشته باشد. بسته به کیفیت این مصالح و دمای محیط، این تغییرات نیز متفاوت است. از این مصالح نه تنها در مناطقی با هوای گرم بلکه در مکان هایی که دمای بالا وجود دارد مانند کارخانجات صنعتی و در کنار دستگاه هایی که ممکن است حرارت بالایی تولید کنند می توان استفاده کرد. در این صورت صرفه جویی در مصرف انرژی هم بهتر اجرا می شود.

انتقال حرارت
ساندویچ پانل دارای مشخصه های فراوانی در مباحث انتقال حرارت می باشد:
• کاربرد مقاومتی در برابر حرارت
• مقاومت در برابر نفوذ آب
• غیراشتعال پذیری
• بی اثر در برابر جریان الکتریسته و واکنش در برابر مواد شیمیایی

چنانچه قسمتی از یک سیستم نسبت به قسمت های دیگر سیستم اختلاف دما داشته باشد انرژی حرارتی از نقاط گرم به سمت نقاط سرد جریان می یابد و به کمک روابط ترمودینامیکی می توان وضعیت حالت تعادل،دمای تعادل،مقدار کل انرژی مبادله شده را بدست آورد.اما در ترمودینامیک مکانیزم انتقال گرما و روش های محاسبه نرخ انتقال گرما مورد تجزیه و تحلیل قرار نمی گیرد.لذا ترموینامیک فقط حالت تعادلی است لذا هدف ما از مطالعه انتقال گرما پاسخگویی به زمان لازم برای رسیدن به تعادل سیستم و تغییرات دما برحسب زمان و شدت انتقال گرما در هر لحظه از زمان و مکان است. بنابراین انتقال حرارت به صورت انرژی انتقال یافته از یک سیتم به سیستم دیگر در اثر وجود اختلاف دما بین دو سیستم تعریف می گردد لذا به زبان ساده تر انتقال حرارت،ناشی از وجود اختلاف دماست پس نیروی محرکه انتقال حرارت گرادیان دماست بنابراین نرخ انتقال حرارت در یک جهت مشخص،به میزان اختلاف دما بر واحد طول بستگی دارد و هرچه اختلاف دما بین دو سیستم زیادتر باشد نرخ انتقال حرارت بیشتر می شود. انتقال حرارت کلاً به سه روش هدایت،جابجایی و تابشی صورت می گیرد.در اکثر مسائل کاربردی انتقال حرارت به صورت ترکیبی از دو یا سه روش فوق می باشد.

باد غالب

بادها را از جهتی که می وزند نام گذاری می کنند مانند بادشمالی از شمال،هرمنطقه ای باد غالب و برجسته ای دارد که در فصل خاص یا گاهی در تمام فصول حکمفرماست.بادغالب،باد خاصی است که وزش آن طولانی تر بوده و در جهت خاصی می وزد.با دانستن جهت بادهای غالب می توانید چهار جهت اصلی را تشخیص دهید.
معمولاً نام باد را از جهتی که وزیده است،نام گذاری می کنند.مثلاً بادشمال یعنی بادی که از شمال به سمت جنوب می وزد.
برای جهت یابی به کمک باد غالب ، 1) ابتدا باید جهت باد غالب منطقه را دانست. 2) سپس باید در جایی که هستیم جهت باد غالب را تشخیص دهیم.برای نمونه،اگر بدانیم که در منطقه ی ما باد غالب از شرق می وزد،و ضمناً جهت باد غالب منطقه را تشخیص دهیم،طرف منشأ باد شرق خواهد بود: که با دانستن شرق،دیگر جهت های اصلی هم به سادگی یافته می شوند.

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.