معایب و مشکلات پانل عایق ساختمانی SIP
سه شنبه 21 اردیبهشت 1400
    
بازدید: 1626
    

پانل های عایق ساختمانی یا SIP ها (structural insulated panels) ساندویچ پانل هایی هستند که اولین بار در دهه 1970 به خاطر قدرت بالای عایق بندی، مقاومت در برابر نفوذ هوا و مقاومت بالای ساخت چوب مورد توجه قرار گرفتند. با این حال با گذشت زمان معایب این پانل های عایق ساختمانی باعث شده است سازندگان و معماران مزایا و مشکلات استفاده از SIP را ارزیابی کنند.
سیستم دیواری Bautex Block یک جایگزین بسیار عالی برای SIP هاست که بسیاری از مشکلات SIP را حل می کند بلوک های Bautex بلوک های بتنی عایقی هستند که در برابر رطوبت، آتش، قالب، پوسیدگی و موریانه عایق هستند. همچنین، بلوک های Bautex در طراحی بسیار انعطاف پذیر هستند.
پانل عایق ساختمانی چیست؟
پانل های عایق ساختمانی (SIPS) پانل های ساختمانی مورد استفاده در دیوارها، کف ها و سقف ساختمان های تجاری و خانه های سبک هستند SIPs پانل هایی با فوم سفت و سخت با ضخامت 4 و 8 اینچ هستند که بین دو لایه پوششی سفت و سخت قرار می گیرند.
برای ساخت فوم از پلی استایرن (EPS)، پلی استایرن اکسترود شده (XPS)، پلی اورتان (PUR) یا پلی ایزوسیانورانت (PIR) استفاده می شود. در ساخت فوم با EPS و XPS ، فوم و پوشش را تحت فشار قرار داده و به هم می چسبانند. در ساخت فوم با PUR و PIR، فوم مایع تزریق می شود و تحت فشار بالا دبهبود می یابد.
متداول ترین تخته های پوشش تخته های 7/16 اینچی (OSB) می باشند. مواد دیگر به کار رفته در پوشش عبارتند از: ورق فلز، تخته سه لا، تخته اکسید منیزیم، پشم شیشه، گچ نسوز، و .. می باشد. SIP ها همچنین به عنوان پانل های فوم ساختاری، پانل های فوم-هسته، پانل های استرس پوستی و پانل های ساندویچ شناخته می شوند.
SIP در کارخانه ها تحت شرایط کنترلی ساخته می شوند. یکی از مزیت های ساختاری SIP تولید دیوارهای مستقیم است. سازه های SIP می تواند سطح بالایی از عایق بندی، نفوذ در برابر هوا و استحکام را به نسبت پوشش های مرسوم رائه دهد. با این حال، معایب و مشکلاتی در رابطه با SIP ها وجود دارد.

مشکلات استفاده از پانل های عایق ساختمانی (SIP ها) در ساختمان ها
با توجه به مزایای فراوانی که برای ساندویچ پانل ها در سایت های مختلف گفته می شود اما توجه به مسائل و مشکلاتی که ممکن است در هنگام استفاده از ساندویچ پانل ها با آنها روبرو شویم نیز خالی از لطف نیست.

1. مشکلات ایمنی در برابر آتش پانل های عایق ساختمانی
بعضی از SIP ها، مخصوصا آن هایی که با OSB، تخته سه لایی و کامپوزیت پانل های نمای سازه ساخته می شوند در برابر حرارت و شعله عملکرد مناسب و کافی ندارند. ساختمان های ساخته شده با SIP به دلیل قابلیت اشتعال بالا در صورت وقوع حادثه ممکن است برای افراد کم توان و کودکان خطرناک باشد و آنها را در معرض خطر بالای سوختگی و استنشاق دود قرار دهد.

2. مشکلات نم، کپک و فاسد شدن پانل های عایق ساختمانی
پانل های SIP ممکن است در معرض رطوبت و نم قرار بگیرند به خصوص SIP هایی که از روکش OSB یا تخته سه لایی ساخته شده اند. پوشش های تخته سه لایی و OSB در معرض پوسیدگی و فاسد شدن و مستعد تبدیل شدن به محلی مناسب برای رشد کپک ها و قارچ ها هستند. کپک و فاسد شدن این پانل ها برای ساکنین مضر است و سلامت آنان را به خطر می اندازد و ظرفیت ساختاری یک ساختمان را کاهش می دهد. پانل هایی که با سطوح ضد آب ساخته شده اند مانند نماهای سیمانی، در برابر رشد کپک و پوسیدگی مقاوم هستند.
3. مشکلات حشرات، جوندگان و موریانه در پانل های عایق ساختمانی
یکی از مشکلات پانل های SIP، حشرات، جوندگان و موریانه ها می باشند زیرا فوم یک محیط خوب برای زندگی آفات فراهم می کند. یک روش برای جلوگیری از این مشکلات استفاده از حشره کش هایی مانند اسید بوریک در این پانل ها می باشد به خصوص زمانی که از تخته سه لا و OSB در ساخت این پانل ها استفاده می شود.

4. مشکلات دوام و پایداری پانل های عایق ساختمانی
یک مشکل دیگر دوام کم پانل های عایق ساختاری به خصوص در مواردی که این پانل ها با OSB یا تخته سه لا ساخته شده اند، می باشد. اگر OSB یا تخته سه لا خیس شود، دیوارها ممکن است خراب شوند و یا دچار پوسیدگی شوند.

5. فقدان جرم حرارتی پانل های عایق ساختمانی
SIP ها معمولا دارای درجه عایق بندی بالا هستند. با این حال، ضرر SIP ها این است که در مقایسه با محصولات بتنی عایق، مانند بلوک Bautex جرم حرارتی کمی دارند.
جرم حرارتی بالا مهم است زیرا به ثبات دمای داخل سازه کمک می کند و مصرف انرژی را کاهش می دهد. به عنوان مثال، در هوای گرم، یک ساختار بتن هوای سرد را در شب جذب می کند و آن را درون حجم خود ذخیره می کند و در طول روز درون سازه خنک باقی خواهد ماند.

6. قیمت بالای پانل های عایق ساختمانی
براساس یک مطالعه دانشگاه کلرادو در بخش های طراحی محیط زیست و اقتصاد، هزینه ساخت یک خانه مسکونی کوچک با SIP ها حدود 10 درصد بیشتر از ساخت آن با چوب است.

7. اصلاح پانل عایق ساختمانی گران است
برای حفظ و صرفه جویی در هزینه ساخت SIP بسیار مهم است که سفارش را به شکل درست به کارخانه ارائه دهید. تغییرات در طراحی، پس از تکمیل کارخانه، امکان پذیر است، اما بسیار گران و مشکل می باشد.

8. ملاحظات ساختمانی پانل های عایق ساختمانی
از آنجایی که SIP ها به شکل تخته هستند، در ساخت ساختمان با SIP بهتر است مواردی مثل هماهنگی با ابعاد پانل، عدم جابجایی بیش از حد و زوایای غیر 90 درجه رعایت شود.

بلوک های Bautex یک سیستم دیواری عالی برای SIP ها است زیرا Bautex حجم بالایی دارد و در برابر رطوبت و نم مقاوم است. بنابراین، Bautex در مصرف انرژی صرفه جویی می کند در برابر کپک و پوسیدگی مقاوم است.
همچنین سیستم دیوار بلوک Bautex در برابر آتش مقاوم است. مزیت دیگر این بلوک ها انعطاف پذیری بیشترآن ها است و می توان به راحتی خطوط و منحنی های پیچیده معماری با آن ها پیاده سازی کرد.
علی رغم مزیت هایی که این بلوک ها دارند برای استفاده در سقف ها مناسب نیستند. با استفاده از پانل های عایق ساختمانی بر روی سقف یک ساختمان که با بلوک Bautex ساخته شده است، می توان در مصرف انرژی صرفه جویی نمود.

 

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.